Централен музей на Въоръжените сили на Руската федерация

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Централен музей на Въоръжените сили на Руската федерация
Основан1919 г.
Сайтwww.cmaf.ru
Карта Местоположение в Москва
Централен музей на Въоръжените сили на Руската федерация в Общомедия
Останките на Lockheed U-2

Централният музей на руските въоръжени сили е музей на руските въоръжени сили и бившата Съветска армия, разположен в Москва.

История[редактиране | редактиране на кода]

Първата изложба на военни експонати на Червената армия е организирана на 25 май 1919 г.[1] в затворения тогава универсален магазин GUM в Москва и открита от Владимир Ленин. Заедно с военен парад на Червения площад в същия ден трябва да се демонстрира силата на младите тогава въоръжени сили на Съветска Русия.

На 23 декември 1919 г. е издаден указ за създаване на музей, посветен на „Животът на Червената армия и Червения флот“. Целта е да се информира населението за постиженията на Съветска Русия във военното обучение, културата и политиката.

По време на Втория световен конгрес на Коминтерна в универсалния магазин ГУМ е организирана друга специална изложба, показваща действията на Съветска Русия и нейните въоръжени сили за защита на пролетариата. През 1921 г. тази изложба е окончателно преобразувана в Музей на Червената армия и флота, който през 1922 г. се премества в сграда близо до Руската държавна библиотека.

През 1924 г. музеят е преименуван на Централен музей на Червената армия и флота, след като музеи на Червената армия са създадени и на други места в Съветския съюз. През 1928 г. музеят отново е преместен, този път в странично крило на Дома на Червената армия.

След Втората световна война фондовете на музея се увеличават значително и през 1951 г. той е наречен Централен музей на Съветската армия. През 1965 г. музеят се премества в последната сграда и е преименуван на Централен музей на музеите на въоръжените сили на СССР. Сегашното си име получава през 1993 г.

През 2002 г. пред сградата на музея е издигнат паметник на парашутистите. През 2006 г. оборудването е подменено и колекцията е разширена. Представени са нови материали за участието на въоръжените сили на СССР във войните в Корея, Виетнам и други страни. През 2008 г. изложбата „Кавказ. Пет дни през август“, описващ въоръжения конфликт в Южна Осетия.неясно? ] Около 157 единици военна артилерия, бронирани танкове, ракети, включително американския MGM-31A Pershing-1A, авиационна, военноморска техника и оръжия са изложени на открито, от оръдия и танкове от гражданската война до съвременни оперативно-тактически и стратегически ракети, самолети – носители на ракети и системи за противовъздушна отбрана.[2]

Инструкции за Операция „Барбароса“неясно? ] Фокусът на музея е историята на Червената армия и Въоръжените сили на Руската федерация.

В павилионите на музея могат да бъдат закупени умалени модели – копия на военна техника, литература и сувенири.[3]

Постоянни изложби[редактиране | редактиране на кода]

Експозицията е разположена в 23 зали и на открита площ. Тя отразява историята на руските въоръжени сили от тяхното създаване редовно до наши дни.[1]

Колекцията съдържа повече от 800 000 предмета, включително символа на Победата на съветския народ във Великата Отечествена война – Знамето на победата, както и бойни знамена, награди, оръжия, картини, графики, снимки, документи, свързани с живота и дейността на герои от военната история – известни военачалници, държавни служители, учени от отбранителната индустрия и др. Голям интерес представляват предмети от униформа и оборудване на армиите на Русия, СССР, Руската федерация и други страни. Откритата площадка за наблюдение показва 160 образци на военна техника и оръжия от XX век – брониран влак, бронирана лодка, танкове, артилерийски оръдия, самолети, ракети и много други.[1]

Експонати[редактиране | редактиране на кода]

Изтъкнатите експонати включват унищожения Lockheed U-2 на Гари Пауърс, който е свален над СССР през 1960 г., както и повечето от войсковите знамена на Вермахта.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. а б в Центральный музей Вооруженных Сил Российской Федерации // culture.ru. Посетен на 28 април 2024.
  2. Центральный музей Вооруженных Сил Российской Федерации // kudamoscow.ru. Посетен на 28 април 2024.
  3. Центральный музей Вооруженных Сил // museum.olimpiada.ru. Посетен на 28 април 2024.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Zentralmuseum der russischen Streitkräfte в Уикипедия на немски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​