Направо към съдържанието

Атанас Делев

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Атанас Делев
български революционер

Роден
1883 г.
Починал
1943 г. (60 г.)

Учил вБитолска българска класическа гимназия

Атанас (Тасе) Делев или Дельов е български революционер, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и Вътрешната македонска революционна организация.[1]

Биография[редактиране | редактиране на кода]

Атанас Делев е роден в битолското село Смилево, тогава в Османската империя. Завършва пети клас на българската класическа гимназия в Битоля през 1900 година. След това е назначен за учител в демирхисарското село Слепче, където като член на ВМОРО участва и в Илинденско-Преображенското въстание. След потушаването на въстанието е назначен за учител в Бабино, където е секретар на местния комитет на ВМОРО от 1904 година. През 1906 година от турските власти е заловен куриерът Толе Стойков Трайков от Слоещица, пренасящ кореспонденция между Атанас Делев и местния войвода Ташко Арсов. За да не бъде заловен Атанас Делев минава в нелегалност и става секретар в четата на Арсов. Ранен е крака при едно сражение с аскер на 14 август и е изпратен на лечение в Простране при Блажо Майсторот от Слатино. Раната обаче е сериозна и е принуден да се лекува в Битоля, където влиза без да бъде заподозрян предрешен като селянин, но няколко дни по-късно е предаден и арестуван от турските власти. Осъден е на 10 години затвор и му е направена операция във военна болница, а след Младотурската революция от юли 1908 година е амнистиран.

Заминава за София, където му е направена нова операция и му е ампутиран крака. По време на българското управление във Вардарска Македония по време на Първата световна война е чиновник в Битоля. Жени се и живее бедно.[1]

В 1926 година е назначен за главен разузнавач за района на Смилево в Разузнавателната организация на ВМРО.[2].

Дочаква повторното освобождение на Вардарска Македония през 1941 година.[1]

Умира през 1943 година в София.[3]

Бележки[редактиране | редактиране на кода]

  1. а б в Арсовъ, Т. Единъ преданъ револ. дѣецъ // Илюстрация Илиндень XV (7 (147). София, Издание на Илинденската Организация, септемврий 1943. с. 11.
  2. Попхристов, Георги. Революционната борба в Битолския окръг. Посетен на 16 декември 2013 г.
  3. Пелтеков, Александър Г. Революционни дейци от Македония и Одринско. Второ допълнено издание. София, Орбел, 2014. ISBN 9789544961022. с. 122.