Направо към съдържанието

Уолтър Хилтън

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Уолтър Хилтън
английски духовник
Роден
1340 г.
Починал
24 март 1396 г. (56 г.)

Религиякатолицизъм
Учил вКеймбриджки университет

Уолтър Хилтън (на английски: Walter Hilton; 134024 март 1396) е английски августински мистик.

Биография и творчество[редактиране | редактиране на кода]

За живота му се знае малко. Оглавявал е дом на августински каноници в Тургатонския манастир, близо до Нюарк, Нотингамшър. В близък контакт е с картузианците, макар да не е член на този орден.

Духовните му писания имат голямо влияние през 15 век в Англия. Най-известното му произведение е Ladder of Perfection или Scala Perfectionis (Стълбата на съвършенството), в две книги, първо отпечатани от Уинкин де Уърд през 1494 г. Творбата може да се опише като пътеводител по пътя за небесния Йерусалим, който е „съзерцание в съвършена любов към Бог“. Душата се реформира по образ и подобие на Бог, първо само във вяра, а след това във вяра и чувство. Ускорена от скромност и любов, тя преминава през мистичната мрачна нощ, която „е нищо друго освен въздържание и оттегляне на мисълта и душата от земни неща чрез голямо желание и копнеж да обичаш и видиш и чувстваш Исус и духовни неща.“

Чрез дара на любовта всички пороци се унищожават и душата най-сетне става съвършен обожател на Исус, „напълно единена с него в с любовна нежност“, неговото присъствие е животът на душата, така както душата е животът на тялото. Пречистена, за да познае неговият таен глас, нейните духовни очи се отварят, за да видят неговите работи във всички неща и да съзрат благословената му природа. Книгата завършва с думите „Душа, която е чиста, подбудена от милост да използва тази творба, може да види повече от такава духовна материя за час, отколкото може да се напише в много голяма книга.“

Стълбата на съвършенството универсално се счита за най-пълният, ясен и балансиран трактат за вътрешния живот, написан през късното Средновековие. Сърцевината на учението на Хилтън е, че отговорът на духовните трудности, които времена на промяна и насилие пораждат е да се адаптира учението на църквата към живота на християнина в света.

Други два трактата на Хилтън са отпечатани през 1506 и 1521 г. съответно от Ричард Пинсън и Хенри Пепуел: To a Devout Man in Temporal Estate и The song of Angels. Първата съдържа религиозни съвети за напътствие на религиозен човек, който има богатство и позиция в света, такъв, за който смесеният живот, т.е. активен и съзерцателен, се отнася. Тя показва как външните работи, които такъв човек трябва да върши могат да бъдат направени приемливи за Бог и средство да се запали желанието за Него и за видението на духовни неща. Втората е по-чисто мистична и се занимава с божествените посещения и духовни утешения, дадени на съзерцателната душа на земята, която е в съвършено милосърдие и пречистена в огъня на любовта.

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]